PINGO DOCE – ŘETĚZEC SUPERMARKETŮ V PORTUGALSKU – ušetřil náklady na mytí provozního nádobí tím, že investoval do inovativní technologie.

Pingo Doce je jednou z největších sítí supermarketů v Portugalsku s 21% podílem trhu a 436 provozovnami po celé zemi. Značka je součástí skupiny Jerónimo Martins Group`s, která expanovala i za hranice a jejíž součástí je dnes např.
polská Biedronka nebo kolumbijská Ara.

Řetězec Pingo Doce se v Portugalsku orientuje na urbanistická centra a provozuje také restaurace v rámci svých supermarketů se silnou orientací na službu „take-away“. Jídla pro restaurace jsou připravovaná v centrálních kuchyních Pingo Doce. Ty jsou celkem tři a pokrývají severní, střední a jižní část Portugalska.

No a teď k věci: centrální kuchyně ve městě Aveiro na jihu Portugalska připravuje denně 20 tisíc jídel. V roce 2019 prošla kuchyně rozsáhlou rekonstrukcí a Pingo Doce se zde rozhodlo vsadit na ty nejmodernější technologie na trhu. Obchodního ředitele zajímala jednak pořizovací cena, ale pak také provozní náklady a z nich kalkulovaná „návratnost“ investice. Provozní ředitel zase zdůrazňoval nutnost efektivity a vyřešení všech problémů z minulosti. Jaké to byly?

Kuchyňský personál dlouhodobě bojoval zejména s mytím připálených gastronádob znečištěných zbytky jídla. Bylo nezbytné také významně zvýšit efektivitu mytí a redukovat množství odpadní vody a chemie. Samostatnou kapitolou byl cíl významně zvýšit kapacitu mytí a neohrozit tím plán navýšení produkční kapacity kuchyně. To byla velká výzva pro projektanty.

Pingo Doce e Takeaway.com iniciam entrega de refeições | Notícias | Pingo  Doce

Po mnoha konzultacích a testech se Pingo Doce rozhodlo zvolit doporučené řešení spočívající v instalaci dvou myček MultiWasher, které byly jako jediné schopné splnit očekávání investora a díky nízkým nárokům na prostor byly jako jediné akceptovatelné k instalaci do stávajících prostor provozu.

Dodavatel myček, portugalský výrobce Somengil, současně analyzoval gastronormy klienta a sílu znečištění nádobí a zjistil, že standardní nastavení mycích procesů by nedokázalo zajistit včasné umytí. Proto výrobce upravil programy svých strojů, aby se přizpůsobil potřebám konkrétního provozu centrální kuchyně Pingo Doce.

Čísla po prvním roce provozu byla šokující: úspora spotřebované vody 86%, úspora na nákupu chemie 73%. Voda se šetří primárně díky úplnému odbourání ručního předmývání, které je velkou slabinou většiny umýváren. Výrobci profesionálních myček v gastronomii se předhánějí v tom, aby ukázali, s jak nízkými litry jejich stroj zvládne jeden cyklus. A klienti se při pořízení nové myčky mnohdy rozhodují právě podle tohoto parametru. Přitom slepě ignorují to, že hned vedle myčky stojí velký dřez se sprchou, z níž denně odtékají hektolitry vody do kanálu.

Multiwasher je samozřejmě řešením pouze pro opravdu velké kuchyně se stovkami gastronádob. Nicméně pokud vás tyto myčky zajímají: zde se dozvíte

Myčky Multiwasher v kuchyni PINGO DOCE ve městě Aveiro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *