V době světové pandemie Covid-19 a omezení provozu restaurací se balení hotových jídel do misek stalo velmi žhavým tématem. Otázka je jednoduchá, odpověď – jako vždy – už tak jednoduchá není: Jaká technologie je vhodná pro mě?

Rozhodnutí se skrývá v odpovědích na tyto základní otázky:

  1. Chci balit horké, nebo chladné?
  2. Jakou požaduji trvanlivost?
  3. Jaké chci používat misky?
  4. Jakou potřebuji hodinovou kapacitu?

TEPLOTA POKRMŮ

Horké = pouze zatavení (stroj na balení do misek) a následné zchlazení v šokéru nebo přímá distribuce v teplém stavu.

Studené = zatavení nebo výměna atmosféry pomocí vakua

TRVANLIVOST

4 hodiny od uvaření = nutné zajištění teploty nad 65°C po celou dobu

5 dnů od uvaření = šokově zchlazené na 2°C

21 dnů a více = šokově zchlazené a balení s inertním plynem (výměna
atmosféry)

MISKY

Standardní rozměry jsou:

255×160 mm v různých hloubkách
227×178 mm v různých hloubkách
A pak GN norma (1/4, 1/2, 1/8 ) v různých hloubkách

Na každý rozměr potřebujete zvláštní matrici. Menší rozměr přináší výhodu balit dvě misky v jednom cyklu, větší rozměr je vhodný zase pro prémiová jídla = lépe vypadá. Už na začátku je dobré si to ujasnit a zaměřit se při výběru baličky na to co budete potřebovat.

Rozdíl v matricích je také když máte stejný rozměr 1 dílné, 2 dílné či 3 dílné misky, teda pokud požadujete zatavení i folie mezi oddíly (zamezí se tak přelévání tekutiny při transportu).

Podle rozměru misek se dá optimalizovat správný výběr baličky. Tzn. balit například více misek najednou a zvýšit tak efektivitu a rychlost.

Zaměřte se také na způsob zavařování /zatavování, některé baličky nemají zatavení s ořezem a folie se pak ručně řeže (nebo pákou), stejně jako navíjení či natahování folie může být ruční nebo automatické.

Také je důležitý způsob zatavení, který musí umět zvládat i zatavení přes znečištění okrajů (tukem, omáčkou,…).

Zatavení pak probíhá stlačením víka nebo zasunutím do šuplíku a stlačením páky nebo automaticky. Záleží na druhu stroje, který zvolíte.

Matrice se pak dají vyrobit i na míru přesně dle používaných misek. Limitace je jen celkový použitelný rozměr plochy.

HODINOVÁ KAPACITA

Důležité je si uvědomit, že u balení je potřeba sčítat všechny časy, nikoliv jen zatavení. Zatavení může být otázkou 1 vteřiny, ale na baličce nezabalíte 60 kusů za minutu!

RYCHLOST ZATAVENÍ versus KOMPLETNÍ PRACOVNÍ CYKLUS BALENÍ (vložení–zatavení–vyjmutí).

Při ručním vkládání misek do baličky záleží na šikovnosti obsluhy, úroveň naplnění misky a jak je tekutý obsah, v praxi zvládají většinou mezi 3-6 cykly za minutu. Pro výpočet použijeme střední hodnotu:

PROSTÉ ZATAVENÍ BEZ VÝMĚNY ATMOSFÉRY:

Pro další navyšování kapacity balení v běžných kuchyních doporučujeme jít cestou pořízení více strojů, které pak může ovládat více osob. Což zajišťuje i vyšší flexibilitu, můžete balit do různých misek současně. Postavit stroj tam kde je potřeba atd.

PŘÍKLAD PROFESIONÁLNÍ RUČNÍ BALIČKY (ZATAVOVAČKA DO MISEK): ORVED PROFI 3

RYCHLOST VAKUOVÉ BALIČKY S VÝMĚNOU ATMOSFÉRY (MISKY)
Oproti prostému zatavení se cyklus prodlužuje. Balení se skládá z těchto kroků. (vložení–vakuum-plyn-zatavení–vyjmutí). Podle výkonu vývěvy a velikosti misek se pak pohybujeme mezi 1-2 cykly za minutu. Případný skinovací režim potom prodlouží cyklus o cca 3sekundy, takže nemá vliv na výpočtové kapacity níže, kde uvažujeme s velkou rezevou.

Odkaz na video: Příklad balení misek s výměnou atmosféry

Odkaz na video: Příklad balení misek s výměno atmosféry – SKIN efekt

POZOR NA OMEZENÍ NESOUVISEJÍCÍ S BALIČKOU:

V běžných kuchyních a v praxi jsou výkonově vyšší stroje prakticky nevyužitelné, protože výkon ovlivňuje rychlost plnění misek a prostor, pak i otázka místa = kde je potřeba misky vyskládat > naplnit > a pak přemístit do místa, kde se zabalí….

LINKY NA BALENÍ HOTOVÝCH JÍDEL

Jakmile přesáhne požadavek na balení více jak 1000 misek/směna je zpravidla vhodné uvažovat o sofistikovanějším řešení s pásovým dopravníkem, kde může být na začátku „denester“ dávkovač misek ze zásobníku a plnění probíhá přímo na páse a prostorově tak může být úspornější než řešení ručního plnění s požadavkem na vyskládání desítek či stovek misek někde na stoly….tento se navrhuje vždy individuálně.

Odkaz na video: Příklad větší aplikace


Když už mám odpovědi na výše uvedené, tak jaký si mám teda vybrat stroj?

Pokud si stále nejste jistí s výběrem stroje, tak nás kontaktujte a my Vás tím rádi provedeme. Budeme od Vás potřebovat tyto informace:

1) Kolik požadujete hodinovou kapacitu?

2) Do jakých misek budete balit?

3) Budete balit teplé nebo studené?

4) Jakou metodu balení preferujete:

5) Jakou míru automatizace požadujete?

Kontakt: info@gastromach.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *