Mytí provozního nádobí v takzvaných granulových myčkách je dlouhodobě považováno za jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se v gastro provozech bez zbytečné námahy a v relativně rychlém čase zbavit zapečenin a usazených mastnot v hrncích a gastronádobách.

Princip je jednoduchý, efektivita nesporná. Kromě obvyklých mycích veličin, jako je teplota vody, doba mytí a mycí chemie, působí mechanicky na nádobí také malé granule. Jsou to plastové válečky velikosti 3mm a díky jejich tlaku během mytí jsou nečistoty odstraňovány z povrchu nádobí i v těch nejméně přístupných záhybech.

Ale jak už to tak bývá, i tady nám do hry vstupuje lidský faktor. Granule mohou uvíznout v zákoutích nádob nebo v metlách, či jinde si mohou najít skulinku. Proto je nutná důkladná kontrola umytého nádobí a případné ruční odstranění granulek pro zamezení kontaminace výroby pokrmů.

Pak už je to jen krok k noční můře, která může být velmi nepříjemná pro větší výrobce hotových jídel. Ani nedomýšlejme, co vše může znamenat stížnost zákazníka / strávníka, který najde v jídle malou modrou kuličku – granulku…

2016-10-04 Växjö Plastgranulat för Växjödisk. Foto: Jonas Ljungdahl

Nicméně granulové mytí jako technologie je určitě jedna z nejlepších na připečené zbytky jakéhokoliv druhu, kterou můžete použít a v praxi je velmi oblíbená. Tato mycí metoda byla vynalezena v roce 1972 v Itálii výrobcem VELOX BARCHITTA. Jejich produkt se jmenovat Carbonet a byl skutečným průkopníkem v této oblasti.

Dnes jsou lídři trhu s granulovými myčkami především výrobci ze Skandinávie, konkrétně ze Švédska. Asi znáte GRANULDISK nebo WEXIODISK… Oba tito výrobci začali s vývojem a výrobou těchto strojů „až“ v roce 1987, tedy 16 let po uvedení první granulové myčky na světě.

Výhody

Nevýhody

Pokud již používáte granulovou myčku ve své provozovně a chcete si přečíst tipy a návody, jak využít váš stroj co nejefektivněji, podívejte se na krátký manuál výrobce WEXIODISK:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *