Inovace, nebo-li zdokonalení se stále častěji zaměřují na úspory času, peněz a šetrnost k životnímu prostředí. Gastronomii nevyjímaje. Nové technologie mohou opravdu přinést významnou úlevu energiím a tím pádem i vaší peněžence. V tomto článku se podíváme na jeden konkrétní příklad, a tím jsou běžné umývárny nádobí.

Inovativní systém, který však funguje již řadu let, se nazývá DUPLUS. Je součástí průchozích zvedacích košových myček švédského výrobce Wexiödisk a v principu se jedná o technologii takzvaného dvojitého závěrečného oplachu. Tento patent snižuje spotřebu vody (a tím také chemie a elektrické energie) při závěrečném oplachu oproti tradičním myčkám nádobí na neuvěřitelný 1 litr vody. Hodnoty tradičních myček jsou přitom 2,5 – 5 násobně vyšší. S novou DUPLUS technologií spotřebuje myčka pouze 1 litr čerstvé vody na mycí cyklus. Spotřeba vody je tak nejnižší v kategorii průchozích myček, aniž by to jakkoliv ovlivnilo výslednou kvalitu umytého nádobí.

Zjednodušeně! Princip spočívá v tom, že u klasické myčky se k oplachu nádobí používá čistá voda, zatímco systém Duplus ke spláchnutí chemikálií z umytého nádobí využije odpadní vodu z mycího cyklu, a až poté se do kapoty vpustí jeden litr čisté vody pro závěrečný oplach.

Čistá voda je nezbytná pro život, přesto každý osmý člověk na planetě k ní nemá přístup. S vědomím nedostatku vody Wexiodisk vyvinul tuto technologii mytí a proto se myčky se systémem Duplus perfektně hodí tam, kde je vody nedostatek pro dobré nebo uspokojivé mycí výsledky.

A o jakých úsporách se vlastně bavíme? Průměrná spotřeba vody na mycí cyklus tradiční průchozí myčky je cca 3 litry (a nejsou výjimkou případy s 5 a více litry). Pak jsou počty jednoduché. Jestliže spotřebujete kanystr mycí chemie za jeden měsíc, pak s myčkou s DUPLUS technologií Vám vydrží měsíce 3! Stejně je to s vodou. Pokud ohřátí 1 litru vody na cca 85 stupňů elektřinou stojí cca 40 haléřů, pak při 100 koších denně s běžným řešením utratíte za ohřev přibližně 40 Kč oproti cca 13 Kč s DUPLUS technologií. No a při 365 dnech v roce se úspora na elektrické energii rovná téměř 10.000,- Kč. Při dávkování 1,5 gramu na litr mycí lázně vám 10 kg barel mycí chemie vystačí u běžného řešení s průměrnou spotřebou max. 22 dnů. S technologií DUPLUS pak více než 2 měsíce. I úspora na chemii pak překračuje částku 10.000,- Kč. Celkově za rok spoříte více než 20.000,- Kč. Pozor však na jednu věc, dávkování 1,5 gramu se běžně vyskytuje pouze výjimečně – spíše se bavíme o 2,5 a více gramech. Pak se dostáváme do ještě mnohem zajímavějších čísel.

Podívejte se na video, jak funguje systém DUPLUS:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *