Další moderní technologie v gastronomii
Všichni, kdo skladují potraviny – a to je v podstatě každý gastronomický nebo potravinářský provoz – mají co do činění s takzvaným systémem HACCP. Tedy měli by mít, pokud hodlají dodržet platnou legislativu. A je to administrativně celkem zatěžující, neboť personál pravidelným a pevně předepsaným systémem musí zaznamenávat měření teplot a hlídání kritických bodů teplotního řetězce při uchovávání a skladování potravin. Žádná legrace, nezbytná nutnost a taky pořádná otrava.
Poté, co si provozovatel stravovacích služeb nebo výrobce potravin nechá zpracovat systém kritických bodů, přichází na řadu samotné vedení dokumentace, která by neměla být pouze formalitou a další administrativní zbytečností. Zodpovědnému provozovateli má pomáhat při odhalování nedostatků a příčin vzniku kritické situace.
Určitě každý vedoucí (nejen) většího provozu někdy zažil tu šílenou situaci, kdy nedůsledný zaměstnanec způsobil nepříjemnosti ve výrobním či skladovacím procesu. Takové otevřené dveře mrazícího boxu a znehodnocené zásoby nejsou tím, co chcete vidět ráno po příchodu do práce jako první. Výpadek proudu nebo závada na chladicím zařízení už také dokázaly způsobit na mnoha místech škody jdoucí do desetitisíců korun.
Na trhu je k dispozici sice mnoho užitečných softwarů, které pomáhají monitorovat teploty, ale výše popsaným případům nezabrání. Existují už ale také systémy zcela vylučující nutnost lidského faktoru. A ještě k tomu dokáží hlídat, že všechna zařízení fungují správně. Vzdáleně umí upozornit na výpadek nebo jinou nestandardní situaci při změně teplot.
Na českém trhu je jeden takový systém k dispozici pod obchodním názvem SYNSTORES a tak jsme prozkoumali, jak to vlastně funguje. Proč? Protože by to mohlo zajímat opravdu každý gastro-provoz. Neřešíme v tuto chvíli dodací a cenovou dostupnost, ale pouze funkčnost celého systému. A ta je více než zajímává.
Na každý monitorovaný prostor se umístí teplotní čidla nebo senzory teploty a vlhkosti a v případě chladicích či mrazicích boxů také dveřní čidla. Ta upozorňují na případ špatně dovřených dveří.
Všechny naměřené údaje jsou přes vysílač, takzvaný gateway vysílány bezdrátově na server a do aplikace v počítači nebo mobilním telefonu. Tam je lze jednoduše třídit, vyhodnocovat nebo prostě jen nechat archivovat. Čidla odesílají údaje ve dvouminutových intervalech a uživatel (například manažer prodejny) si zobrazuje aktuální teploty, průběhy teplot, otvírání a zavírání dveří v boxech atd.
Největší výhoda tohoto systému tkví v úplném odbourání lidské faktoru. SYNSTORES je také zcela autonomní. To znamená nezávislý na jakékoliv IT infrastruktuře. Nepotřebuje využívat wifi síť, protože součástí vybavení je vlastní LTE modul, který odesílá data přes GSM síť.
V aplikaci si lze uživatelsky nastavit reporty a alarmy. Například pokud zůstanou dveře chladicího boxu delší čas otevřené, přijde pracovníkovi výstraha do mobilního telefonu. Reporty si lze kdykoliv stáhnout do PDF a mít tak k dispozici archivaci HACCP.
Každé čidlo má svoji vlastní napájecí baterii a výrobce uvádí její garantovanou životnost až deset let.
Pokud jste na SYNTORES již někde narazili, nebo ho dokonce máte aplikovaný ve vašem provozu, podělte se s námi o své zkušenosti a hodnocení na info@gastro-inovace.cz. Uvítáme váš názor.
Více o SYNSTORES např. zde: https://synstores.com/cs/